Co to są te pożyczki społecznościowe?

Codziennie słyszę od osób rejestrujących się na naszym portalu FurureCapital.pl, że zarejestrowali się, bo „chcą się dowiedzieć, co to są te pożyczki społecznościowe”. Napiszę więc może o historii tych nowych trendów w świecie „pożyczek społecznościowych”, „pożyczek bezpośrednich”, „social lending” lub nazywanych krótko lending PEER to PEER, w skrócie P2P.

Wszystko zaczęło się już w 2005 roku w Wielkiej Brytanii i USA, kiedy technologia internetowa była na odpowiednim poziomie rozwoju, aby zacząć z niej korzystać do pożyczania pieniędzy pomijając tradycyjny bank.

Banki to dziś duże organizacje z wieloma procedurami i skomplikowanymi analizami, komitetami kredytowymi, które potrzebują wielu dokumentów od pożyczkobiorców i wielu tygodni, aby podjąć właściwą decyzję i nie zwiększać swojego ryzyka.

Przedsiębiorcy w UK zauważyli rosnący rynek pożyczkobiorców, którzy nie mają po co iść do banku, bo albo nie mają dobrej historii kredytowej, czyli jeszcze nigdy nie spłacali żadnego kredytu lub pożyczki, albo widnieją w dostępnych bazach osób, firm zadłużonych z jakimiś dawnymi spóźnieniami w swoich spłatach zobowiązań do banków i innych instytucji publicznych. A te historie widnieją w tych bazach nawet przez 5 lat. Pionierzy tego innowacyjnego zjawiska pożyczek P2P zobaczyli po drugiej stronie osoby, które mają nadwyżki finansowe i chcą na nich zarabiać więcej, niż na lokacie bankowej.  Stwierdzili, że technologia Internetu daje już możliwości stworzenia platform, portali, serwisów pożyczek bezpośrednich, gdzie w sposób bardzo sprawny i bezpieczny można dokonywać transakcji pożyczek między potrzebującym Pożyczkobiorcą a  Pożyczkodawcą i na dodatek Online, czyli bez wychodzenia z domu. Pożyczki społecznościowe nie wymagają wielu kosztów bankowych i są tańsze dla Pożyczkobiorcy.

Pionierami w pożyczkach P2P w UK były portale  www.kiva.org – organizacja non profit, która udzieliła od 2005 roku miliarda pożyczek dla kilku milionów Pożyczkobiorców. Następnym pionierem social lending  w UK była platforma www.zopa.com, która w ostatniej dekadzie pozwoliła dokonać transakcji na kwotę 4 mld funtów a dziś dodała również usługi tradycyjnego banku, ale oparte o nowe mobilne  technologie. Kolejnym pionierem pożyczek P2P w USA była platforma www.prosper.com , przez którą przeszło już ponad 7 mld USD. Ciekawym portalem pożyczek społecznościowych w UK i w Australii jest www.ratesetter.com , który pobiera opłaty od Pożyczkobiorców, zgodnie z ich profilem kredytowym i tworzy fundusz rezerwowy dla złych pożyczek Inwestorów. Na dziś RateSetter udzielił pożyczek na 2,6 mld GBP a fundusz rezerwowy wynosi 29 mln GBP.

Biorąc pod uwagę te dane ze świata, można się spodziewać, że te nowatorskie trendy będą się szybko rozwijać także w Polsce. Na dziś na rynku polskim pojawiło się kilkanaście platform pożyczkowych różnego typu, o różnych modelach biznesowych. Nasz portal www.futurecapital.pl jest jednym z pionierów pożyczek bezpośrednich dla polskich firm i widzimy wielkie szanse rozwoju tej platformy, bo firm za młodych aby wziąć pożyczkę w banku lub ze złym BIK jest coraz więcej a Inwestorów prywatnych z nadwyżkami i rosnącą świadomością kapitałową przybywa.

Źródło danych: https://igniteoutsourcing.com/fintech/peer-to-peer-lending-industry-trends/

Menedżer średniego szczebla, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami konferencyjnymi i eventowymi oraz w zarządzaniu zespołami rozproszonymi. Posiada wysokie kwalifikacje w sprzedaży B2B, negocjacjach oraz w przygotowywaniu umów handlowych i pracowniczych. Kompetentna w obszarze zarządzania finansami oraz w przepisach księgowo-podatkowych. Otwarła samodzielnie kilka spółek handlowych i zatrudniała do nich pracowników. Była audytorem wewnętrznym zarządzania jakością projektu wg normy ISO 9001:2000. Doradca finansowy różnych instytucji finansowych-kredyty, programy inwestycyjne, doradztwo biznesowe. Dwuletnie doświadczenie w pożyczkach społecznościowych dla firm. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne (mgr ekonomii). Zainteresowania: dobre inwestycje, taniec i śpiew. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Komentarze do: “Co to są te pożyczki społecznościowe?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *