7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o budżecie osobistym

John Maxwell, uznawany za jeden z autorytetów w dziedzinie biznesu mówi, że „zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”.  Nie chcesz co miesiąc głowić się, gdzie podziała się Twoja wypłata? Skorzystaj z gotowego wzoru budżetu osobistego Future Capital i zacznij zarządzać finansami.

Najważniejsze jest podejście

Prowadzenie budżetu osobistego to nie kara. Wypełniasz go, aby osiągać cel, a nie przestać czerpać radość z życia. Zapisywanie wydatków na kartce, kojarzy Ci się tylko i wyłącznie z kontrolą? Zmień podejście. Jeśli to zrobisz – zobaczysz, że comiesięczne planowanie budżetu nie jest smutnym obowiązkiem i może zmienić Twoje podejście do finansów.

GOTOWY ARKUSZ BUDŻETU OSOBISTEGO DO POBRANIA ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Miej cel na horyzoncie

Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Na co chcesz wydać zaoszczędzone pieniądze? Mając cel (np.: nowy samochód, mieszkanie czy studia dziecka) będzie Ci łatwiej odłożyć pieniądze na tzw. poduszkę bezpieczeństwa (oszczędności na czarną godzinę), a potem na spełnianie marzeń. Pamiętaj, że liczą się zarówno małe, jak i duże cele. Te większe przybliżają Cię do realizacji postanowień, a mniejsze – pozwalają zachować systematyczność i motywują do pracy.

Przeanalizuj rachunki

Przyjrzyj się historii swojego rachunku. Większość kont osobistych daje możliwość zestawienia przychodów i wydatków z podziałem na kategorie. Wiesz już na co przeznaczasz większość pensji? Spróbuj zaplanować budżet na kolejne miesiące. Postaraj się podać realne wartości. Nie ograniczaj wszystkich wydatków do zera, bo szybko się zniechęcisz.

Pamiętaj!

Jesteś w związku? Zaproponuj małżonkowi lub partnerowi wspólne prowadzenie budżetu. Jeśli druga osoba się sprzeciwi, spróbuj wytłumaczyć ideę zarządzania finansami. Dyskusja z partnerem o wydatkach i planowanych oszczędnościach – może umocnić związek.

Podlicz zyski

Zapisz wszystkie wpływy na konto. Pamiętaj, żeby do budżetu osobistego wpisywać tylko realne przychody. Pomiń limit debetu, czy kartę kredytową. One nie pomogą Ci zaplanować wydatków.

Rejestruj wszystkie wydatki

W sekcji wydatki regularnie wpisuj kwoty, które wydajesz. Spisz je z rachunków albo z zestawienia konta bankowego. Na samym początku może wydawać się to uciążliwe, ale zachowaj spokój i bądź cierpliwy. Zorganizuj pudełko na paragony, albo płać za wszystko kartą i pobieraj historię wydatków z konta – to ułatwi Ci prowadzenie budżetu osobistego.

Znajdź oszczędności

Wiesz ile i na co wydajesz. Teraz poszukaj oszczędności. Może zmienisz dostawcę internetu czy telewizji, żeby płacić mniejsze rachunki? Masz karnet na siłownie, a nie byłeś na niej od miesiąca? Za często pijesz kawę na mieście? Szukanie oszczędności naprawdę nie jest trudne. Do dzieła!

Bądź systematyczny

Najważniejsza jest systematyczność. Jeśli co miesiąc poświęcisz pół godziny na rozpisanie budżetu, a raz na tydzień 15 minut lub codziennie 5 minut na spisanie wszystkich wydatków, wyrobisz dobry nawyk. Kiedy pracujesz nad budżetem osobistym, zadbaj o spokój. Dobre warunki pozwolą Ci skupić się na finansach.

Pamiętaj!

Od pierwszego dnia prowadzenia budżetu osobistego staraj się analizować to, co się dzieje. Sprawdzaj, jakie są codzienne koszty, kalkuluj przychody i szacuj oszczędności. Wprowadź swój plan finansowy w życie.

Prowadzenie budżetu osobistego sprawi, że będziesz miał pod kontrolą wydatki. Uporządkujesz swoje przychody, a to pozwoli Ci zaplanować oszczędności. Masz ich więcej niż myślałeś? Świetnie – możesz zacząć inwestować!

Wzór wypełnionego budżetu osobistego znajdziesz tutaj.