Jak rozliczyć pożyczki społecznościowe?

rozliczenie PIT 2019

Pierwszy kwartał roku to okres rozliczania się z fiskusem. Warto pamiętać, że składając PIT do urzędu skarbowego należy wykazać wszystkie przychody, dochody i koszty ich uzyskania. Jeśli korzystasz z pożyczek społecznościowych – pamiętaj, aby się z nich rozliczyć. Jak? Podpowiadamy!

Dlaczego z pożyczek społecznościowych trzeba się rozliczyć?

Według ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych (PIT):

Art. 3. 
1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).”

Przychód (odsetek od wierzytelności), który wynika z umowy pożyczki, podlega w Polsce opodatkowaniu – 19% podatkiem od zysków kapitałowych, czyli podatkiem Belki. 

Pamiętaj!

Podatek od pożyczek społecznościowych nie jest automatycznie rozliczany jak np. dochody z odsetek kont bankowych czy inwestycji, które trafiają do „Twojej kieszeni” już po odjęciu podatku Belki (19%).

Jak rozliczyć pożyczki społecznościowe w Future Capital?

W Future Capital to pożyczkobiorcy są płatnikami podatku dochodowego pożyczkodawców. Jak to wygląda w praktyce? Firmy pożyczające fundusze na rozwój biznesu od osoby fizycznej są zobowiązane co miesiąc odprowadzać sumę zaliczek z tytułu podatku dochodowego inwestorów (PIT-8AR) w wysokości różnicy pomiędzy ratą pożyczki brutto a netto.

Pożyczkobiorca po zamknięciu bieżącego roku rozlicza się z fiskusem przez wysłanie formularza PIT- 8AR z sumą wszystkich zapłaconych zaliczek podatku dochodowego inwestorów. Dzięki temu inwestor nie musi uwzględniać w swoim zeznaniu PIT kwot wynagrodzenia od pożyczek.

Czy wiesz, że…

Większość platform z pożyczkami społecznościowymi nie nakłada obowiązku rozliczenia podatku na pożyczkobiorców, a przez to zostaje on po stronie inwestora. Jak w takim przypadku obliczyć podatek? Wystarczy postępować według poniższego schematu:

  1. Zsumuj kwoty wszystkich odsetek, jakie wpłynęły na Twoje konto, także odsetek karnych lub windykacyjnych. Nie odliczasz strat wynikających z niespłaconych pożyczek, opóźnień w spłatach czy kosztów windykacji.
  2. Kwotę zaokrąglasz do pełnych złotych (kwoty między 1 gr a 49 gr zaokrąglasz w dół, a od 50 gr do 99 gr w górę).
  3. Kwotę mnożysz przez 0,19 (iloczyn przychody i podatku 19 proc.).
  4. Kwotę zaokrąglasz do pełnych złotych według schematu z kroku 2. Po zaokrągleniu otrzymujesz wysokość podatku.

Podatek powinien być wskazany w konkretnej rubryce zeznania podatkowego PIT 2019 tj. uzyskanie przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanych do źródła – kapitały pieniężne.

Jeśli inwestujesz jako firma, odsetki rozliczasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód z pożyczek społecznościowych powinieneś doliczyć do pozostałych przychodów jako „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

PIT 2019: zmiany

W tym roku zmieniły się zasady składania zeznań podatkowych. Najważniejsza z nich dotyczy terminów złożenia PIT 2019. Sprawdź szczegóły poniżej, aby prawidłowo rozliczyć się z fiskusem.

Zobacz też: 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o budżecie osobistym

Do kiedy złożyć PIT 2019?

Do końca stycznia pracodawcy musieli przekazać do urzędów PIT-11, a do końca lutego powinny zostać one wręczone pracownikom. Za rok 2019 powinieneś rozliczyć się między 15 lutego, a 30 kwietnia.

harmonogram składania PIT-ów

Czy wiesz, że…

Deklaracje podatkowe przesłane do urzędów przed 15 lutego zostaną uznane jako złożone 15 lutego. Nie musisz się śpieszyć! Nawet jeśli wcześniej złożysz PIT, to urząd ma 45 dni (licząc od 15 lutego) na zwrot nadpłaty.

Jak rozliczyć PIT 2019?

PIT 2019 należy rozliczyć na właściwych formularzach i dostarczyć do urzędu skarbowego. Można to również zrobić przez internet, w usłudze Twój e-PIT (dotyczy PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-28). Dane w systemie zostaną uzupełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Korzystając z tej opcji – nie musisz składać żadnego wniosku. Wystarczy, że zweryfikujesz i potwierdzisz dane. Jeśli tego nie zrobisz, a składasz zeznanie PIT-37 lub PIT-38 – po upływie terminu składania zeznań rocznych, Twój PIT 2019  zostanie automatycznie zaakceptowany.

Jeżeli w zeznaniu e-PIT pojawiają się nieścisłości – możesz je zmodyfikować i zaakceptować lub odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Pamiętaj!

Usługa Twój e-PIT wraz z uzupełnionymi danymi będzie dostępna od 15 lutego. Dane zobaczysz po zalogowaniu na stronie www.podatki.gov.pl. Jeśli chcesz sprawdzić swoje rozliczenie, musisz przygotować:

  • PESEL lub NIP i datę urodzenia,
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2018 rok,
  • kwotę przychodu od pracodawców za 2019 rok,

lub

  • założyć Profil Zaufany.

    Możesz to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej (bez wychodzenia z domu) lub przez internet na www.gov.pl, ale potwierdzając go w tzw. punkcie potwierdzającym (urzędy miejskie, skarbowe, poczty itp).
rodzaje podatków

Co to jest indywidualny mikrorachunek podatkowy?

Kolejną zmianą w 2020 roku jest stworzenie mikrorachunków podatkowych. Od 1 stycznia każdy podatnik (osoba fizyczna i przedsiębiorca) może używać indywidualnych rachunków bankowych do regulowania przelewów podatkowych: PIT, CIT, VAT.

Wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest możliwe dzięki stronie: www.podatki.gov.pl lub zgłaszając się do urzędu skarbowego, w którym po przekazaniu numeru PESEL lub NIP, otrzymasz informację o swoim koncie.

Masz problem z rozliczeniem pożyczki społecznościowej w ramach zeznania podatkowego PIT 2019? Napisz do nas.