Kiedy zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących

Chcesz zacząć inwestować, ale zamiast pomnażać fundusze, zastanawiasz się, jak się do tego zabrać? Nie trać czasu. Sprawdź, kiedy warto zacząć inwestować, aby uchronić się od typowych błędów.

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak zostać milionerem. Nikt też nie powie Ci, w co inwestować, ale możesz skorzystać z kilku podpowiedzi, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie finansów. Na początek, sprawdź kiedy najlepiej zacząć inwestować. 

Znasz różnicę między oszczędzaniem, a inwestowaniem

Doskonale wiesz, czym różni się oszczędzanie od inwestowania. Zdajesz sobie sprawę, że oszczędzanie ma na celu gromadzenie środków finansowych. Zazwyczaj po to, aby zbudować „poduszkę bezpieczeństwa”, pojechać na wakacje, kupić samochód czy mieszkanie. Nie wiąże się ono z ryzykiem, ale nie można również liczyć na wymierne zyski. 

Czy wiesz, że…

Wydatek to każde zmniejszenie stanu środków pieniężnych bez względu na cel jego poniesienia (zazwyczaj opłata zobowiązań finansowych). Inwestycja z kolei oznacza pomniejszenie stanu finansów w celu uzyskania korzyści ekonomicznych, czyli określonego zysku w przyszłości. 

Sprawdź: Co to są pożyczki społecznościowe? 

Jesteś świadomy, że inwestujesz po to, by pomnożyć swój kapitał. Zyski mogą być duże, jednak w odróżnieniu od oszczędzania, musisz wziąć na siebie ryzyko. Inwestycje są obarczone możliwością straty części lub całości środków finansowych.

Nie masz długów

Zanim zaczniesz myśleć o inwestowaniu, pozbądź się wszystkich długów, a przynajmniej tych konsumenckich. Spłacenie kredytu hipotecznego w jeden dzień jest nierealne, ale w porównaniu do innych zobowiązań finansowych – jest to nisko oprocentowany kredyt. Najważniejsze, aby pozbyć się długów konsumenckich (pożyczki społecznościowe, chwilówki, karty kredytowe). Takie zadłużenia blokują niektóre decyzje finansowe, a bez doświadczenia przynajmniej na początku drogi inwestora, ciężko jest wygenerować wyższe zyski, spłacając dodatkowe raty.

Nie inwestuj pożyczonych pieniędzy. Branie pożyczki, by ją zainwestować – mija się z celem. Nie przeznaczaj również funduszy na spłatę limitu karty kredytowej, rat czy nadpłatę kredytu na inwestycje.  .???

Czas potrzebny na spłacenie długów możesz wykorzystać na naukę inwestowania. Kiedy uwolnisz się od zobowiązań finansowych – będziesz doskonale przygotowany do rozpoczęcia kariery inwestora.

Jesteś przygotowany na ryzyko

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Jesteś świadomy, że możesz stracić fundusze? Na początku inwestowanie to nauka, testy, przestrzeń na błędy – a te mogą oznaczać straty. Ryzyko jest zawsze. Jesteś na to gotowy?

Nie wiesz, jakie ryzyko możesz ponieść? W określeniu tego pomoże Ci kilka pytań:

  • Ile osób masz na utrzymaniu?    
  • Czy istnieje ryzyko, że stracisz pracę?    
  • Co się stanie, jeśli stracisz zainwestowane pieniądze?    

Posiadasz fundusz bezpieczeństwa

Inwestowanie wszystkich wolnych środków nie należy do zbyt rozsądnych decyzji. Aby rozpocząć pomnażanie finansów, trzeba mieć zabezpieczone środki na przeżycie w razie nagłej zmiany pracy. Jeśli przedsiębiorstwo, w którym pracujesz dziś ogłosi upadłość, a Ty zostaniesz bezrobotny, jak długo przeżyjesz dzięki  oszczędnościom? 3 miesiące? Zastanów się, czy to dobra pora na inwestowanie. Powinieneś być zabezpieczony przynajmniej na pół roku (lub rok).

Pamiętaj!

Fundusz bezpieczeństwa trzymaj w bezpiecznym miejscu. Zapomnij o domowych skrytkach. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się rachunek oszczędnościowy, który zapewni Ci ochronę kapitału, ale też szybki dostęp do gotówki, jeśli będziesz mieć taką potrzebę.

Przemyślałeś profil inwestycyjny

Zbudowanie poduszki finansowej pozwoli Ci określić, ile możesz zainwestować. Przerobiłeś wszystkie możliwości inwestycyjne i wiesz, który produkt jest dla Ciebie? Świetnie. Nie wiesz, gdzie i ile możesz zainwestować? To jeszcze nie ten moment.

To może Cię zainteresować: 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o budżecie osobistym

Spróbuj przygotować swój profil inwestycyjny. Przelicz i zapisz, ile aktywów możesz zainwestować bezpiecznie, a ile z nich bardziej agresywnie (te, które możesz stracić). Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, wybierz się na spotkanie do doradcy finansowego i posłuchaj, jaki profil inwestowania zaproponuje. Możesz też skonsultować się telefonicznie lub mailowo z ekspertami Future Capital. 

Pamiętaj!

Jesteś odpowiedzialny za swoje pieniądze. Decyzje podejmuj świadomie i racjonalnie. Inwestuj tylko te środki, których brak nie spowoduje zagrożenia Twojej sytuacji.

Masz doświadczenie

Chcesz inwestować okrągłe sumy, ale w zasadzie oprócz „inwestowania” w świnki skarbonki nie masz doświadczenia? Poznaj proste metody inwestowania, zacznij czytać blogi, gazety czy książki branżowe. Kiedy poznasz podstawowe pojęcia, dokumentacja finansowa przestanie Cię przerażać i poznasz mechanizmy inwestycyjne będziesz gotowy na pomnażanie kapitału.

Możesz poświęcić czas wolny

Inwestowanie to ciągła praca. Sprawdzanie, czytanie, doszkalanie się. Jeśli masz na to czas – świetnie. Ale kiedy ciągle brakuje Ci dnia – dokładnie to przemyśl. Obserwowanie tego, co dzieje się w Twoim portfelu inwestycyjnym powinno stać się nawykiem. Ocenianie tego z poziomu strat i zysków również. Rynek ciągle się zmienia. Zmieniają się też przepisy, więc żeby być na bieżąco – musisz poświęcić swój wolny czas.

Na początku kariery inwestora – znajdź autorytety. Obserwuj osoby, które odniosły sukces. Nie kopiuj ich zachowań, ale inspiruj się. Znajdź też ludzi, którym się nie udało. Uczenie się na błędach innych – pozwala nie popełniać ich samemu.

Masz pytania związane z inwestowaniem? Służymy pomocą. Napisz do nas.