5 decyzji życiowych, które wpłyną na Twoje finanse

uśmiechnięta dziewczyna

Jest kilka ważnych decyzji życiowych, które w znaczącym stopniu wpływają na budżet osobisty. Choć z pozoru wydaje się, że nie mogą przyczynić się do kryzysu domowych finansów, to rzeczywistość lubi płatać figle. Warto przemyśleć przynajmniej najważniejsze z nich odpowiednio wcześnie, by nie wpaść jak przysłowiowa „śliwka w kompot”.  

Wybór wykształcenia  

Jak wynika z badań World Economic Forum, 65% uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej będzie wykonywać zawód, który dziś jeszcze nie istnieje. Nic dziwnego, rynek zmienia się dynamicznie, a wiele profesji ulega automatyzacji. Wybór kierunku studiów kiedy masz 19 lat, może okazać się całkowicie nietrafiony, kiedy skończysz trzydziestkę. Co wtedy?

Nie warto kurczowo trzymać się danego wykształcenia. Jeśli pracujesz w tej samej firmie już kilkanaście lat, nie przynosi Ci ona zadowalających dochodów, a satysfakcja z wykonywanych obowiązków już dawno minęła to warto pomyśleć o zmianie. Przebranżowienie się wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać, a rynek pracy daje wciąż nowe możliwości.

Czasy, kiedy po studiach, dostawało się pracę w zawodzie i na jednym stanowisku pracowało aż do emerytury już minęły. Dziś, aby utrzymać się na rynku pracy trzeba ciągle się uczyć i rozwijać sieć kontaktów. Warto też negocjować lepsze warunki finansowe. Często poprawienie sytuacji materialnej może oznaczać zmianę pracy.

Kupno mieszkania

W Polsce wciąż dominuje kultura posiadania. Chcemy mieć własne mieszkanie czy dom. Taka decyzja wpływa na większość życia. Tym bardziej, jeśli na własne mieszkanie zaciągamy kredyt hipoteczny na 30 lat. W większości przypadków decyzje są podejmowane emocjonalnie. Podoba Ci się lokalizacja, plan mieszkania i myślisz, że to jest Twoje miejsce? Lepiej racjonalnie skalkuluj wady i zalety mieszkania lub domu.

Sprawdź: Co to są pożyczki społecznościowe? 

Postaraj się, aby w procesie decyzyjnym uczestniczyły osoby doświadczone, które na swoim koncie mają już kilka mieszkań, dom albo kredyt hipoteczny. Nie kieruj się opiniami członków rodziny. Często te osoby chcą dla Ciebie jak najlepiej, ale nie posiadają doświadczenia, więc ich rady nie będą przydatne.

Branie chwilówek

Wakacje na Majorce, najnowszy iPhone w kieszeni, a w domu zestaw kina domowego za kilka tysięcy. Wszystko za złotą kartę kredytową. Znasz to? Kredyty konsumenckie i chwilówki w szybkim tempie pozbędą się z Twojego portfela  ciężko zarobionych pieniędzy.

Zamiast pracować na potrzeby i przyjemności, a nadwyżki finansowe przeznaczać na inwestycje, kolejny dzień w pracy spędzasz, aby zarobić na spłatę odsetek. Nie tędy droga.

Wybór partnera  

Miłość tylko na pozór nie wiążę się z finansami. Tymczasem uczucia i budżet osobisty idzie ze sobą w parze. Łatwo to zaobserwować, kiedy z bycia singlem wchodzisz w związek. Twoje przyzwyczajenia i nawyki szybko się zmieniają. Życie towarzyskie kwitnie, spotkań na mieście coraz więcej, a wspólne wyjazdy zapełniają kalendarz. Finanse szybko się kurczą.

partnerzy w kawiarni

Tu jednak nie chodzi o randkowanie, ale o życie. Związek z osobą, która do finansów podchodzi inaczej może znacząco odbić się na finansach domowych. Jeśli jeden ze współmałżonków jest rozrzutny, nie potrafi oszczędzać, a o inwestycjach nigdy nie słyszał – problemy gwarantowane. Kulminacją źle podjętych decyzji jest rozwód i w wielu przypadkach walka o podział majątku.  

Pamiętaj!

Jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego porozmawiaj z partnerem na temat dzieci. Wspólnie podejmijcie decyzję, czy chcecie je mieć i jak będziecie je wychowywać. Według najnowszego raportu Centrum im. Adama Smitha utrzymanie pociechy kosztuje około 2-2,5 tys. miesięczne, co zazwyczaj oznacza ok. 30% budżetu rodziny.

Zobacz też: 7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o budżecie osobistym

Wybór osoby odpowiedzialnej, która ma właściwe podejście do finansów, inspiruje i pomaga się rozwijać to jeden z najlepszych motywatorów w życiu. Wspólne dbanie o budżet domowy jest dużo prostsze niż kalkulowanie w pojedynkę.

Czy wiesz, że…

Nie tylko partner wpływa na Twoją kondycję finansową. Wpływ mają także bliskie osoby, w tym przyjaciele i znajomi. Często środowisko, w jakim funkcjonujesz wywiera emocjonalną presję na Twoje decyzje zakupowe. Chcąc zachować  status społeczny, utrzymać określony poziom życia czy zaimponować bliskim – zamiast kontrolować finanse, wpędzasz się w coraz większe problemy.

Odkładanie na emeryturę

Kiedy jesteś młody, odkładanie na emeryturę może wydawać się dziwne, ale uwierz oszczędności są naprawdę ważne. Pomyśl, że za kilkadziesiąt czy kilkanaście lat polityka społeczna całkowicie się zmieni. Bliscy, którzy powinni o Ciebie zadbać będą mieli własne problemy i kredyty hipoteczne.  Warto liczyć na siebie.

Pamiętaj, aby dbać o zdrowie. Aktywny tryb życia, work-life balance i odpowiednia dieta może sprawić, że na emeryturze będziesz mieć mniej problemów zdrowotnych, a tym samym zaoszczędzone przez lata pieniądze będziesz mógł wydać na coś innego niż leki.

Dbanie o fundusze osobiste, jak się okazuje, nie zawsze oznacza skrupulatne wypełnianie tabelek Excela. Mają na nie wpływ również wybory osobiste, które zazwyczaj podejmujemy pod wpływem emocji. Aby nie pozwolić przejąć problemom finansowym kontroli nad całym życiem – warto podejmować odpowiednie decyzje.

Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz jak? Służymy pomocą. Napisz do nas.