Zalety i wady pożyczek społecznościowych

doradca do spraw finansów

Social lending pozwala na pożyczenie pieniędzy od osób prywatnych za pośrednictwem serwisów internetowych, bez wychodzenia z domu. W dobie pandemii COVID-19, wydaje się, że to najrozsądniejsza forma wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie są inne zalety, ale też wady pożyczek społecznościowych?

Zalety pożyczek społecznościowych: bezpieczeństwo

Pożyczkę społecznościową otrzymujesz za pośrednictwem serwisu internetowego, bez wychodzenia z domu. Nie musisz spotykać się z inwestorem. Wszystkie formalności są prowadzone przez opiekunów danej inwestycji, którzy pełnią rolę pośredników między pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami. Jeśli masz jakieś pytania, możesz się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Sprawdź: Co to są pożyczki społecznościowe? 

Zalety pożyczek społecznościowych: dostępność

Jedną z głównych zalet pożyczek społecznościowych jest ich dostępność. W instytucjach finansowych najpierw zostaniesz zweryfikowany pod względem pożyczek, rat, kredytów, a potem zostanie wyliczona Twoja zdolność kredytowa. To od niej zależy, jak duże wsparcie finansowe będziesz mógł otrzymać. Najważniejszą zaletą pożyczek społecznościowych jest to, że mogą z nich skorzystać osoby zadłużone. Zaległości finansowe nie przekreślają szansy na wsparcie Twojego biznesu. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, więc jeśli potrzebujesz gotówki, możesz skorzystać z pożyczek społecznościowych.

Zalety pożyczek społecznościowych: alternatywne źródła zysków

Social lending to alternatywa dla kredytów i pożyczek pozabankowych. Chwilówki nie należą do najbezpieczniejszego sposobu pozyskiwania pieniędzy. Są obarczone również wysokimi kosztami związanymi z usługą. Z perspektywy inwestora zaletą pożyczek społecznościowych jest dodatkowy sposób na zarobek. Ze względu na korzystne oprocentowanie – chętniej lokują oni środki finansowe w alternatywnych źródłach inwestowania.

Zalety pożyczek społecznościowych: oprocentowanie

Pożyczki społecznościowe nie mają ustalonego z góry oprocentowania. Określane jest ono pomiędzy partnerami transakcji. Znaczy to, że za pożyczkę zapłacisz tyle, za ile inna osoba zgodzi się ulokować środki w Twoim biznesie. Nie jest to jednak wartość ostateczna – zawsze możesz negocjować koszty pożyczki.

W skład kosztów pożyczki społecznościowej wchodzą:

  • oprocentowanie,
  • koszty usług notarialnych,
  • prowizja dla serwisu pożyczek społecznościowych,

Zalety pożyczek społecznościowych: brak limitów

Skala oferowanych pożyczek jest naprawdę duża. Możesz pożyczyć od kilkudziesięciu tysięcy złotych nawet do miliona złotych. Warto tylko pamiętać, że przy większych kwotach może pojawić się kilku inwestorów – to z kolei sprawi, że pożyczka może być dla Ciebie uciążliwa. Będziesz musiał spłacić kwotę kilku osobom, a nie jednej.

Zalety pożyczek społecznościowych: czas oczekiwania  

Pożyczkę społecznościową dla firmy możesz dostać szybciej niż kredyt dla firmy w banku. Pamiętaj, że instytucje finansowe muszą najpierw zgromadzić odpowiednie dokumenty, przeanalizować Twoją sytuację finansową, oszacować zdolność kredytową. Dopiero wtedy są w stanie podjąć decyzję w sprawie udzielenia wsparcia finansowego. Proces pozyskania pożyczki społecznościowej jest znacznie krótszy. Całość trwa około dwa tygodnie.

zestawienie - wady i zalety pożyczek społecznościowych

Wady pożyczek społecznościowych: ryzyko

Jedną z głównych wad pożyczek społecznościowych jest ryzyko. Występuje ono przy każdej transakcji finansowej. Największą niepewnością jest obarczony pożyczkodawca, ponieważ nie ma 100% gwarancji, że pieniądze, które zainwestował zostaną zwrócone.

To może Cię zainteresować: Kiedy zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących

Serwisy pożyczek społecznościowych (np. Future Capital) dokładnie weryfikują dane pożyczkobiorców i starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko. Powszechnie stosowane jest uwierzytelnianie osób, które chcą skorzystać z takiego źródła finansowania np. kontrola tożsamości czy pobranie danych z Krajowego Rejestru Długów lub BIG InfoMonitor SA.

Pamiętaj!

Nie każda aukcja pożyczkowa kończy się udzieleniem pożyczki.

Wady pożyczek społecznościowych: podatki

Pożyczki społecznościowe są opodatkowane (podatek PCC – 0,5%, podatek Belki – 19%). Odpowiedzialność rozliczenia się z tego typu transakcji spoczywa na pożyczkobiorcy. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć pożyczkę społecznościową – przeczytaj nasz artykuł.

Pożyczki społecznościowe mają sporo zalet, ale mają też kilka wad. Warto zdawać sobie z nich sprawę, bez względu na to, czy chcesz pożyczyć czy zainwestować pieniądze. Social lending jest świetnym sposobem na szybkie pozyskanie funduszy, a z perspektywy inwestora – atrakcyjną formą lokowania nadwyżek finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej o pożyczkach społecznościowych? Napisz do nas.

Menedżer średniego szczebla, posiadający wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami konferencyjnymi i eventowymi oraz w zarządzaniu zespołami rozproszonymi. Posiada wysokie kwalifikacje w sprzedaży B2B, negocjacjach oraz w przygotowywaniu umów handlowych i pracowniczych. Kompetentna w obszarze zarządzania finansami oraz w przepisach księgowo-podatkowych. Otwarła samodzielnie kilka spółek handlowych i zatrudniała do nich pracowników. Była audytorem wewnętrznym zarządzania jakością projektu wg normy ISO 9001:2000. Doradca finansowy różnych instytucji finansowych-kredyty, programy inwestycyjne, doradztwo biznesowe. Dwuletnie doświadczenie w pożyczkach społecznościowych dla firm. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne (mgr ekonomii). Zainteresowania: dobre inwestycje, taniec i śpiew. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *