Zalety i wady pożyczek społecznościowych

doradca do spraw finansów

Social lending pozwala na pożyczenie pieniędzy od osób prywatnych za pośrednictwem serwisów internetowych, bez wychodzenia z domu. W dobie pandemii COVID-19, wydaje się, że to najrozsądniejsza forma wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie są inne zalety, ale też wady pożyczek społecznościowych?

Zalety pożyczek społecznościowych: bezpieczeństwo

Pożyczkę społecznościową otrzymujesz za pośrednictwem serwisu internetowego, bez wychodzenia z domu. Nie musisz spotykać się z inwestorem. Wszystkie formalności są prowadzone przez opiekunów danej inwestycji, którzy pełnią rolę pośredników między pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami. Jeśli masz jakieś pytania, możesz się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Sprawdź: Co to są pożyczki społecznościowe? 

Zalety pożyczek społecznościowych: dostępność

Jedną z głównych zalet pożyczek społecznościowych jest ich dostępność. W instytucjach finansowych najpierw zostaniesz zweryfikowany pod względem pożyczek, rat, kredytów, a potem zostanie wyliczona Twoja zdolność kredytowa. To od niej zależy, jak duże wsparcie finansowe będziesz mógł otrzymać. Najważniejszą zaletą pożyczek społecznościowych jest to, że mogą z nich skorzystać osoby zadłużone. Zaległości finansowe nie przekreślają szansy na wsparcie Twojego biznesu. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, więc jeśli potrzebujesz gotówki, możesz skorzystać z pożyczek społecznościowych.

Zalety pożyczek społecznościowych: alternatywne źródła zysków

Pożyczki społecznościowe to alternatywa dla kredytów i pożyczek pozabankowych. Chwilówki nie należą do najbezpieczniejszego sposobu pozyskiwania pieniędzy. Są obarczone również wysokimi kosztami związanymi z usługą. Z perspektywy inwestora zaletą pożyczek społecznościowych jest dodatkowy sposób na zarobek. Ze względu na korzystne oprocentowanie – chętniej lokują oni środki finansowe w alternatywnych źródłach inwestowania.

Zalety pożyczek społecznościowych: oprocentowanie

Pożyczki społecznościowe nie mają ustalonego z góry oprocentowania. Określane jest ono pomiędzy partnerami transakcji. Znaczy to, że za pożyczkę zapłacisz tyle, za ile inna osoba zgodzi się ulokować środki w Twoim biznesie. Nie jest to jednak wartość ostateczna – zawsze możesz negocjować koszty pożyczki.

W skład kosztów pożyczki społecznościowej wchodzą:

  • oprocentowanie,
  • koszty usług notarialnych,
  • prowizja dla serwisu pożyczek społecznościowych,

Zalety pożyczek społecznościowych: brak limitów

Skala oferowanych pożyczek społecznościowych oraz pożyczek pomostowych jest naprawdę duża. Możesz pożyczyć od kilkudziesięciu tysięcy złotych nawet do miliona złotych. Warto tylko pamiętać, że przy większych kwotach może pojawić się kilku inwestorów – to z kolei sprawi, że pożyczka może być dla Ciebie uciążliwa. Będziesz musiał spłacić kwotę kilku osobom, a nie jednej.

Zalety pożyczek społecznościowych: czas oczekiwania  

Pożyczkę społecznościową dla firmy możesz dostać szybciej niż kredyt dla firmy w banku. Pamiętaj, że instytucje finansowe muszą najpierw zgromadzić odpowiednie dokumenty, przeanalizować Twoją sytuację finansową, oszacować zdolność kredytową. Dopiero wtedy są w stanie podjąć decyzję w sprawie udzielenia wsparcia finansowego. Proces pozyskania pożyczki społecznościowej jest znacznie krótszy. Całość trwa około dwa tygodnie.

zestawienie - wady i zalety pożyczek społecznościowych

Wady pożyczek społecznościowych: ryzyko

Jedną z głównych wad pożyczek społecznościowych jest ryzyko. Występuje ono przy każdej transakcji finansowej. Największą niepewnością jest obarczony pożyczkodawca, ponieważ nie ma 100% gwarancji, że pieniądze, które zainwestował zostaną zwrócone.

To może Cię zainteresować: Kiedy zacząć inwestować? Poradnik dla początkujących

Serwisy pożyczek społecznościowych (np. Future Capital) dokładnie weryfikują dane pożyczkobiorców i starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko. Powszechnie stosowane jest uwierzytelnianie osób, które chcą skorzystać z takiego źródła finansowania np. kontrola tożsamości czy pobranie danych z Krajowego Rejestru Długów lub BIG InfoMonitor SA.

Pamiętaj!

Nie każda aukcja pożyczkowa kończy się udzieleniem pożyczki.

Wady pożyczek społecznościowych: podatki

Pożyczki społecznościowe są opodatkowane (podatek PCC – 0,5%, podatek Belki – 19%). Odpowiedzialność rozliczenia się z tego typu transakcji spoczywa na pożyczkobiorcy. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć pożyczkę społecznościową – przeczytaj nasz artykuł.

Pożyczki społecznościowe mają sporo zalet, ale mają też kilka wad. Warto zdawać sobie z nich sprawę, bez względu na to, czy chcesz pożyczyć czy zainwestować pieniądze. Social lending jest świetnym sposobem na szybkie pozyskanie funduszy, a z perspektywy inwestora – atrakcyjną formą lokowania nadwyżek finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej o pożyczkach społecznościowych? Napisz do nas.