W co zainwestować 100 tys. zł?

Wiele osób zastanawia się, czy zacząć inwestować. Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Otóż z jednej strony warto inwestować, wszak dzięki temu można zyskać, ale z drugiej strony inwestowanie jest ryzykowne, wszak niekoniecznie można zarobić, bo można też stracić. Dodatkowo trzeba się jeszcze zastanowić, w co zainwestować? I tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszak wiele zależy od tego, ile pieniędzy jesteście w stanie zainwestować. Dziś zastanowimy się, w co warto zainwestować, mając 100 tys. zł. 

W co zainwestować 100 tys. zł? 

100 tys. zł wydaje się dużą kwotą i w sumie nie można się nie zgodzić, że taką nie jest. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że odkładając pieniądze tylko i wyłącznie na konto, można więcej stracić niż zyskać. Wynika to z faktu, że poziom inflacji jest naprawdę wysoki i zasadniczo może być jeszcze wyższy. Wydaje się, że słusznym rozwiązaniem jest inwestycja, np. w giełdę papierów wartościowych. Ale z drugiej strony trzeba się znać na rynku finansowym i co nieco wiedzieć o zmianach jakie mogą nastąpić. Tak naprawdę jedynie mając naprawdę sporą dawkę szczęścia można liczyć na to, że uda się sporo zarobić. W większości przypadków zyski będą niskie bądź bardzo niskie. Jedynie jakiś nagły krach na giełdzie może spowodować, że wartość Waszych papierów wartościowych w znaczący sposób się zwiększy. Tak naprawdę zyski przy zakupie papierów wartościowych są w większości przypadków relatywnie niewielkie. 

Kontenery to dobra inwestycja

Dobry pomysł na biznes wymaga sporej dawki kreatywności i jeszcze większej pomysłowości, choć rzecz jasna nadal nie można mieć pewności, iż uda się Wam zarobić. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dużą popularnością w Polsce cieszy się inwestycja w rynek nieruchomości. Jednak mając 100 tys. zł niespecjalnie można w taki rynek zainwestować. Jest naprawdę mała szansa, by zakupić mieszkanie, ewentualnie może być to kawalerka i to w małym mieście. Jeżeli zakupicie kawalerkę, to możecie podzielić ją na dwie części i wynajmować jako dwie mikrokawalerki. W teorii takie rozwiązanie wydaje się dobre. Problem jest jednak taki, że takie rozwiązanie sprawdza się w dużych miastach. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w małych miejscowościach, gdzie zwyczajnie nie ma zapotrzebowania na wynajem mikrokawalerek. Oczywiście można też zastanowić się nad zakupem kawalerki tylko po to, by potem sprzedać ją z zyskiem. W końcu ostatnio rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze i pomimo tego, że koronawirus jeszcze dwa lata temu powodował duże straty, tak obecnie można powiedzieć, że rynek się odrodził, zaś wartość mieszkań wzrosła. I właśnie w tym przypadku taka inwestycja może być uzasadniona. Można też pomyśleć nad zakupem kontenerów, a więc malutkich domków, które możecie wynajmować, ale to z kolei będzie wymagać od Was posiadania także swojej działki i to w miejscu turystycznym. Ciekawym wyborem jest inwestycja w przyczepę kempingową bądź też kamper. W końcu caravaning cieszy się coraz większą popularnością. 100 tys. zł wystarczy, bby zakupić 10 czy 15-letni model. 

Własny biznes 

Prowadzenie swojej firmy nie jest łatwe i wymaga wiedzy, szczęścia, ale też pomysłowości. Jeżeli macie pomysł na swój biznes, to warto zastanowić się, czy przypadkiem dobrym wyborem nie będzie założenie własnej firmy. Oczywiście i to bywa ryzykowne, w końcu życie potrafi zaskakiwać, czego przykładem była ostatnia pandemia koronawirusa. Jeżeli jednak macie pomysł i uważacie, że kapitał 100 tys. zł Wam wystarczy, to warto spróbować swoich sił i rzeczywiście rozkręcić biznes. Jednocześnie warto jeszcze pamiętać o tym, że założenie swojej firmy nie zawsze przynosi należyte profity i czasami na pierwsze zyski trzeba nieco poczekać, a czasem nawet dość długo. 

Działki budowlane 

Z działkami budowlanymi sytuacja wygląda podobnie jak z mieszkaniami. W ostatnich kilku latach ich wartość znacząco wzrosła, ale czy taki trend utrzyma się dłużej? Tego nie wiadomo. Jednak z drugiej strony nie ma czegoś takiego jak pewna inwestycja, która daje 100% zysku. Dlatego jeżeli w Waszej okolicy znajduje się działka budowlana i rzeczywiście miejsce lokalizacji jest dobre, to jej zakup już po roku może Wam przynieść wcale niemałe profilty, bo na sprzedaży działki można zarobić juz po roku 10 tys. zł. 

Fundusze powiernicze i fundusze inwestycyjne 

Jeżeli lubicie co nieco zaryzykować, a przy tym macie trochę wiedzy na temat funduszy, to zarówno inwestycja w fundusze powiernicze, jak i inwestycyjne może być opłacalna. W tym przypadku możecie dokonać pojedynczej inwestycji, czyli zakupić jakiś fundusz, a następnie uzyskać natychmiastową dywersyfikację. Wybierając ETF możecie inwestować w różne dziedziny przemysłu, ale też wybrać inwestycję jednokierunkową. Można wybrać fundusze powiernicze, które są aktywnie zarządzane przez jedną osobę bądź grupę. Działają one jak ETF, a więc można je natychmiast dywersyfikować i w tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że inwestycja może być oparta na osobistych preferencjach ale też można wybrać konkretną strategię, kierując się np. stanem opartym na indeksie giełdowym. Inwestując w akcje trzeba zdawać sobie sprawę, że ryzyko jest duże, ale też można sporo zarobić. 

Czy warto inwestować w złoto?

Czasami dobre rozwiązania są na wyciągnięcie ręki i wydaje się, że inwestycja w złoto jest dobrą inwestycją. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że inwestycja w złoto od wielu lat uznawana jest za bezpieczną i stosunkowo stabilną. Można więc całkiem sporo zarobić i wyobraźcie sobie, że wartość złota w ostatnich 15 latach wzrosła 4-krotnie, zatem inwestując 100 tys. zł w teorii moglibyście zarobić 400 tys. Ale z drugiej strony wartość złota niekoniecznie będzie tak szybko wzrastać. Pojawia się tutaj jeszcze inny problem, a mianowicie inwestycja w złoto uznawana jest za dobrą, ale długoterminowo. Jeżeli interesują Was krótkoterminowe inwestycje, to w żadnym wypadku nie powinniście inwestować w złoto, gdyż w perspektywie kilku lat uznawana jest ona za mało stabilną. Pomyślcie tylko, że choć po 15 latach mogliście sporo zarobić, to jeżeli wycofalibyście swój kapitał wcześniej, to zapewne sporo byście stracili, gdyż np. w 2014 r. cena jednej uncji złota naprawdę spadła. Podobnie rzecz miała miejsce w 2018 r. Natomiast z powodu pandemii koronawirusa wartość uncji wzrosła i również w tym roku jest coraz wyższa. 

Kryptowaluty 

Wiele osób dorobiło się na kryptowalutach i to zarobiło horrendalnie duże pieniądze. Ale zdecydowanie więcej straciło. Z tego też powodu nie można powiedzieć, że inwestycja w kryptowaluty jest inwestycją pewną. Jednocześnie rynek kryptowalut jest skomplikowany i często nieprzewidywalny. Ale z drugiej strony w wielu przypadkach lokując kryptowaluty można w perspektywie nawet 1 miesiąca sporo zarobić. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy warto bądź nie warto zainwstować. 100 tys. zł to duża kwota, a na rynku kryptowalut można stracić ją nawet w minutę. Z drugiej strony w minutę można podwoić czy też potroić swoje pieniądze. Nim zdecydujecie się na kryptowaluty, koniecznie powinniście dowiedzieć się więcej na temat zmieniających się praw rynku, gdyż dzięki temu uda Wam się podjąć najlepszą decyzję. 

Czy jest pewna i szybka inwestycja, na której można zarobić?

Zasadniczo nie ma czegoś takiego jak pewna inwestycja. Ale są jednak inwestycje potencjalnie mniej ryzykowne. Warto dowiedzieć się więcej choćby na temat pożyczek społecznościowych Future Capital, które cieszą się coraz większą popularnością. Mając 100 tys. zł możecie zainwestować w wybraną przez Was firmę, której pomysł do Was przemawia i Wam odpowiada. Jednocześnie zyski możecie już czerpać po miesiącu. Pewnie przychodzi Wam na myśl pytanie: czy to bezpieczne? Na pewno takie rozwiązanie jest bezpieczne, gdyż Future Capital z wielką dokładnością sprawdza potencjalnych kredytobiorców. Dzięki temu Wasze ryzyko inwestycyjne się zmniejsza. Do tego sami macie wpływ na to, ile chcecie zainwestować i jak długi będzie czas inwestycji. Każdego miesiąca będziecie mogli otrzymywać wypłaty i całkiem sporo na tym zarobić. Nie musicie być wcale jedynym inwestorem i wtedy profity będą dzielone na wszystkich inwestorów. Jednocześnie sami decydujecie, na jaki czas chcecie zainwestować. Minimalny czas trwała inwestycji wynosi 3 miesiące, zaś maksymalny 36 miesięcy. Jeżeli zaś chodzi o wynagrodzenie roczne, biorąc pod uwagę procenty, może ono wynosić od 12% do nawet 29%. I tutaj występuje ryzyko, ale dzięki dokładnej weryfikacji Future Capital jest ono niższe. Jednocześnie zostając inwestorem, macie pełną kontrolę nad tym, w co inwestujecie. Dodatkowo znacie harmonogram spłat i od początku będziecie wiedzieć, ile zarobicie. Na pewno jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż inwestycja w kryptowaluty, o których zwyczajnie wiele osób nie ma pojęcia. Jeżeli więc zastanawiacie się nad inwestowaniem, to rzeczywiście Future Capital daje Wam spore możliwości. Możecie wybrać jedną firmę ale możecie też wybrać kilka. Nie zapomnijcie też o jednej bardzo ważnej rzeczy. Wybierając możecie kierować się własnymi preferencjami czy zainteresowaniami.

Czy inwestując w pożyczki społeczne można odzyskać pieniądze?

Wiele osób zastanawia się jeszcze nad jedną ważną rzeczą, a mianowicie, czy jeżeli pożyczkobiorca nie będzie spłacał kredytu, uda się odzyskać pieniądze? Oczywiście trzeba tutaj zdawać sobie sprawę, że firma Future Capital sprawdza pożyczkobiorców i ich możliwości spłaty. A dzięki temu rzeczywiście nie musicie obawiać się tak bardzo, że stracicie swoje pieniądze. Dodatkowo w przypadku braku spłaty, Future Capital uruchomi procedurę windykacyjną i windykator będzie starał się odzyskać Wasze pieniądze. Jednak nie musi do tego dojść, gdyż firmy starające się o pożyczkę w Future Capital są sprawdzane pod względem swojej wiarygodności, ale i wypłacalności. Stąd sytuacja związana z opóźnieniem w spłatach nie musi się zdarzyć, choć trzeba również wziąć pod uwagę, że nie zawsze opóźnienia w spłacie oznaczają złe intencje i po interwencji windykatora, firma będzie starała się spłacić swoje zobowiązania.