Platformy crowdfundingowe, które warto znać

Platformy crowdfundingowe

Zdobycie finansowania na rozwój własnego biznesu, realizację innowacyjnych pomysłów czy marzeń nigdy nie było tak proste jak teraz. Dzięki pożyczkom społecznościowym można w szybki sposób pozyskać niezbędny kapitał, omijając bankową biurokrację i wygórowane wymagania instytucji finansowych. Platformy crowdfundingowe z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze, nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Dostęp do kilkuset platform o charakterze globalnym, lokalnym i tematycznym stał się dla wielu firm najprostszą drogą pozyskania finansowania dla swojego biznesu.

Oto 5 platform crowdfundingowych, które warto znać.

Equity crowdfunding w Beesfound

Platforma finansowania społecznościowego, pośrednicząca między innowacyjnymi spółkami, a inwestorami. Powstała w 2012 roku z inicjatywy przedsiębiorcy Arkadiusza Regieca, który zainspirowany amerykańską platformą Kickstarter, postanowił przenieść ideę pożyczek społecznościowych na rodzimy grunt. Beesfund była pierwszym przedsięwzięciem na polskim rynku działającym w tzw. modelu equity crowdfundingu. W praktyce oznacza on, że wspierający dane inicjatywy inwestorzy, stają się pełnoprawnymi właścicielami biznesów, korzystając z wynikających z tego praw, np. partycypując w przyszłych zyskach firmy pożyczkobiorcy. Platforma zapewnia zgodność tego typu emisji z obowiązującym w Polsce prawem. Cały proces jest przejrzysty i transparentny. Od początku istnienia firmie przyświecało hasło: „Pomagamy realizować dobre pomysły”. Jak dotąd (grudzień 2021) na platformie przeprowadzono 114 emisji na łączną kwotę ponad 75 milionów złotych, zebraną z udziałem ponad 74 tysięcy zarejestrowanych inwestorów. Platforma zasłynęła zwłaszcza historyczną emisją akcji klubu piłkarskiego Wisła Kraków. W niewiele ponad 24 godziny udało się zdobyć 4 mln złotych – bo tyle były warte akcje klubu.

Wisemove Market – crowdfunding dłużny

To platforma crowdfundingu dłużnego, kojarząca szukających wsparcia przedsiębiorców, z dysponującymi kapitałem inwestorami. Wsparcie udzielane jest w formie pożyczki z zabezpieczeniem na nieruchomościach. Oferta platformy skierowana jest więc głównie do tych przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomość, która może stanowić zabezpieczenie pożyczki. Platforma pozwala na maksymalne skrócenie drogi na linii przedsiębiorca – inwestor.

Wsparcie pomostowe z KRK Partners

Krakowska spółka oferująca finansowanie zabezpieczone hipotecznie. Fundusz udziela wsparcia pomostowego przy tymczasowych problemach z płynnością finansową, jak również wspiera projekty inwestycyjne na dowolnym etapie budowy bądź przy zakupie nieruchomości. Z oferty platformy skorzystać mogą zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki polskie i zagraniczne. Ze wsparcia spółki skorzystało już wiele firm z różnych sektorów m.in. z branży budowlanej, medycznej, beauty czy logistycznej. 

Pożyczki z Wealthon

Wealthon Fund S.A to kolejna spółka, z branży FinTech, oferująca przedsiębiorcom szybką i sprawną pomoc w rozwiązywaniu ich problemów finansowych. Platforma specjalizuje się w dwóch typach wsparcia. Po pierwsze udziela pożyczek ratalnych, na dowolny cel, związany z prowadzoną działalnością. Ta forma skierowana jest głównie do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki minimum formalności, wniosek pożyczkowy można złożyć już w niecałe trzy minuty!. Szybka decyzja umożliwia przedsiębiorcy szybkie ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej.

Kolejną formą wsparcia są pożyczki pomostowe. Ich adresatem są przedsiębiorcy, którzy starają się o pozyskanie kredytu w banku, ale nie mogą go uzyskać ze względu na nieuregulowane płatności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź Urzędu Skarbowego. Dzięki wsparciu platformy Wealthon przedsiębiorca może otrzymać nawet do 750 tys. zł pożyczki, która pozwoli spłacić mu zadłużenie wobec ZUS i US i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami.

Future Capital – pożyczki społecznościowe

Ostatnią na naszej liście „platformy crowdfundingowe, które warto znać” jest Future Capital. Nasza firma działa na rynku od 2007 roku. Pomysł zrodził się po kryzysie finansowym, kiedy banki stały się bardzo ostrożne w udzielaniu pożyczek nawet tym firmom, które dobrze prosperowały i dysponowały majątkiem. Z jednej strony coraz bardziej wymagające procedury bankowe utrudniały uzyskanie finansowania dla rozwoju firm. Z drugiej strony pojawiły się grupy inwestorów, dysponujących kapitałem, szukające bezpiecznego sposobu na jego pomnażanie. Powstanie platformy Future Capital stworzyło pomost między szukającymi wsparcia firmami, a posiadaczami kapitału, którzy mogli wspierać powstawanie i rozwój polskich przedsiębiorstw. Future Capital oferuje spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do potencjału inwestorów, a transparentne zasady są gwarancją bezpieczeństwa, nad którym czuwają specjaliści. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.futurecapital.pl/.