Future Capital na polskim rynku FinTech

Future Capital to platforma social lending łącząca przedsiębiorców oraz prywatnych inwestorów. Gwarantuje ona przyjazną przestrzeń dla firm poszukujących środków na rozwój, a także dla osób zainteresowanych alternatywnym sposobem inwestowania.

Temat pożyczek społecznościowych oraz pożyczek pomostowych skierowanych do firm jest stosunkowo nowy na polskim rynku FinTech. Nie jest zaskoczeniem, że dla sporego grona przedsiębiorców kłopotliwe okazuje się sklasyfikowanie tego przedsięwzięcia. Połączenie tak popularnego w krajach anglosaskich obszaru pożyczek społecznościowych (social lending), które są skierowane do precyzyjnie określonej grupy docelowej powoduje, że powszechnie znany skrót P2P (peer-to-peer), wykorzystywany w kontekście pożyczek społecznościowych, stał się nieaktualny. W tej sytuacji powinniśmy raczej mówić o P2B lending, (peer-to-business), czyli wsparciu biznesu przez osoby prywatne.

Pomysł na powstanie Future Capital pojawił się, kiedy po kryzysie roku 2009 banki zaczęły bardzo ostrożnie przyznawać pożyczki firmom, nawet takim, które dysponowały majątkiem. Procedury bankowe stały się wielkim utrudnieniem do finansowania rozwoju firmy, a po drugiej stronie zaczęła się zwiększać grupa prywatnych inwestorów, którzy mieli nadwyżki finansowe i chcieli pomnażać swój kapitał. Teraz doszedł jeszcze argument niskiego oprocentowania lokat bankowych, więc tych inwestorów możemy spodziewać się jeszcze więcej – mówi Krystyna Jarosz, prezes Future Capital.

Jakie korzyści daje platforma pożyczek społecznościowych przedsiębiorcom? Przede wszystkim umożliwia pozyskanie pożyczki społecznościowej oraz pożyczki pomostowej na rozwój czy wdrożenie innowacji w firmie. Dzisiaj, w czasie znaczącego spowolnienia gospodarki, pożyczka społecznościowa okazuje się także pomocna, gdy konieczne staje się finansowanie pomostowe przed otrzymaniem kredytu w banku. Pożyczkobiorcy wskazują też na możliwość pozyskania kapitału w przypadku, gdy bank odmówił finansowania, ze względu chociażby na krótki staż firmy.

A co zyskuje inwestor? Przede wszystkim większą, niż gwarantowana przez banki stopę zwrotu z inwestycji. Istotnym argumentem okazuje się też możliwość udziału w interesujących przedsięwzięciach biznesowych. Inwestorzy, którzy wcześniej skorzystali z pożyczki w Future Capital, wskazują też na możliwość pomocy podmiotom potrzebującym wsparcia.

Future Capital dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, naturalnie wpisał się w płaszczyznę usług FinTech. Dzisiaj, po dwóch latach prężnego funkcjonowania, może się pochwalić ponad setką udzielonych pożyczek, gronem 800 inwestorów, oraz transakcji na poziomie 10 mln złotych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowane standardy bezpieczeństwa. Z jednej strony staranne sprawdzanie kondycji pożyczkobiorców, dbałość o zabezpieczenia pożyczki, ale też współpraca z firmami windykacyjnymi, które wkraczają w przypadku nierzetelności pożyczkobiorcy.

Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę eksperci w Future Capital jest obszar edukacyjny. Finalizowane są prace związane z wydaniem poradnika inwestora, który już w przyszłym miesiącu będzie dostępny w formie e-booka. Future Capital to model biznesowy, który łączy technologię IT i nowoczesne finansowanie. Oferuje on inwestorom spersonalizowane rozwiązania, adekwatne do ich potencjału, a zastosowane transparentne zasady gwarantują bezpieczeństwo.