Inwestowanie w 2022

Pytanie w co warto zainwestować w 2022 roku, okazuje się wciąż aktualne. Przy podejmowaniu tego typu decyzji zawsze należy wziąć pod uwagę własne cele inwestycyjne, perspektywę czasu, ale przede wszystkim to, czego oczekujemy od danej inwestycji.

Jeżeli interesujące jest dla nas inwestowanie krótkoterminowe, to warto zapoznać się z ofertą crowdfundingu dłużnego. Jest to jeden ze sposobów finansowania przedsiębiorstw z sektora MŚP. Jak pokazuje już kilkuletnie doświadczenie, tego typu inwestycje stają się coraz bardziej popularne. Co ma realny wpływ na taką sytuację?

Przede wszystkim dostępność platform oferujących tego typu usługi. Ze względu na swój model biznesowy są one osiągalne nieprzerwanie, więc możliwość skorzystania z platformy nie jest niczym ograniczona. Na polskim rynku istnieje co najmniej kilka przedsięwzięć tego typu. Różnią się pomiędzy sobą sposobem inwestowania, rodzajami inwestycji a także grupą docelową. Część z nich jest ukierunkowana na pozyskanie środków dla osób prywatnych, natomiast skupmy się bezpośrednio na platformach skierowanych bezpośrednio do firm. Zasadnicze zróżnicowanie polega też na sposobie finansowania. Najpopularniejsze formy w Polsce to crowdfunding udziałowy, crowdfunding dłużny czy też dotacyjny.

Rozważając, w co zainwestować w 2022 roku, warto pochylić się nad tematem crowdfundingu dłużnego, który pozwala na inwestowanie krótkoterminowe. Od momentu podjęcia decyzji o zainwestowaniu w dane przedsięwzięcie do czasu spłaty przez przedsiębiorcę kapitału wraz z wynagrodzeniem mija z reguły po około 12-24 miesiącach. Zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się na spłacenie pożyczki za pomocą rat kapitałowo-odsetkowych, wypłacanych zgodnie z harmonogramem określonym w umowie.

Aby podjąć decyzję w co zainwestować w 2022 roku, podstawą zdecydowanie jest analiza sytuacji finansowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Do każdej aukcji pożyczkowej opublikowanej na portalu FutureCapital.pl dołączane są dokumenty ilustrujące kondycję przedsiębiorstwa. Zazwyczaj są to:

  • KPiR,
  • PIT,
  • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach dochodowych (PIT, CIT) w podatku od towarów i usług VAT czy w akcyzie w Urzędzie Skarbowym,
  • zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS
  • bilans w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ocena ryzyka

Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko. Co jeszcze może się okazać pomocne przy ocenie ryzyka płynącego z inwestycji? To oczywiście wartość przedsiębiorstwa, czyli przede wszystkim posiadane aktywa i zdolność przedsiębiorstwa do generowania nadwyżek finansowych. Na wartość firmy mają wpływ czynniki materialne, jak stopa wzrostu sprzedaży, marża zysku operacyjnego czy koszty kapitału. Nie mniej istotne są wartości niematerialne, jak potencjał marki, jej reputacja, ale także kapitał skumulowany w pracownikach oraz relacje firmy z klientami.

Nad bezpieczeństwem każdej aukcji czuwa także grono opiekunów aukcji. Sprawdzają kondycję przedsiębiorcy na podstawie dokumentów, które wystawia Biuro Informacji Kredytowej, Rejestr Dłużników BIG czy Związek Banków Polskich. Podmioty sprawdzane są także w ogólnodostępnych giełdach długów.

Zdecydowanie zalecamy inwestorom, aby się zapoznali ze wszystkimi dokumentami dołączonymi do aukcji przed podjęciem decyzji.

Dlaczego warto inwestować w polskie firmy z sektora MŚP

Przy podejmowaniu decyzji w co zainwestować w 2022 roku śmiało można rozważyć ofertę przedsiębiorstw z sektora MŚP. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku crowdfundingu dłużnego inwestowana kwota to już nawet kilka tysięcy złotych.

Czynników przemawiających za inwestycjami tego typu jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest z pewnością aspekt lokalności. Rodzime przedsiębiorstwa funkcjonują na dobrze znanym rynku. Minimalizuje to ryzyko biznesowe. Stawiając na polskie firmy inwestorzy biorą czynny udział w budowaniu polskiej gospodarki. Warto także mieć na uwadze także względy altruistyczne, gdyż inwestując w rodzime przedsiębiorstwa wspierany jest polski biznes.