W co inwestować w kryzysie?

W co inwestować w kryzysie

Od ponad roku na międzynarodowej scenie gospodarczej trwa jeden z największych kryzysów naszych czasów. Już dzisiaj wiadomo, że nawet nie najbliższe miesiące, ale lata pokażą, z jak poważnym wyzwaniem dla światowej ekonomii będziemy się mierzyć. Czy ten kryzys okaże się zabójczy dla inwestycji? Spróbujmy zastanowić się, w co warto inwestować w kryzysie.

Od początku trwania pandemii rządy prawie 200 krajów wdrożyły pakiety pomocowe. Rekordowe wsparcie uruchomiły Niemcy (23% PKB) oraz Japonia (21,1% PKB). Całkiem sporą kwotę, odpowiadającą 18% PKB przeznaczyli na wsparcie przedsiębiorców Czesi. Polska, zgodnie z danymi opublikowanymi na początku maja, do tej pory uruchomiła wsparcie w wysokości 12,1 % PKB.

Pomimo ostatniego obluzowania obostrzeń dla firm, polscy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie próbując zminimalizować straty, a inwestorzy zastanawiają się czy i gdzie bezpiecznie ulokować swój kapitał, żeby zapewnić sobie stabilny zysk. Pytanie o inwestycje w czasach kryzysu pada coraz częściej, także w kontekście lokat, które praktycznie przestały być skutecznym narzędziem inwestycyjnym. Tak więc spróbujmy odpowiedzieć, w co inwestować w kryzysie.

Jak bezpiecznie inwestować w czasach kryzysu?

Czy bezpieczne inwestowanie w 2021 roku, gdy na świecie dominuje pandemia jest w ogóle możliwe? Rzeczywiście lokowanie kapitału w czasie kryzysu niesie za sobą większe ryzyko inwestycyjne, niż w czasach dobrej koniunktury gospodarczej. Ale to wcale nie oznacza, że trzeba z tego całkowicie rezygnować. Każdy inwestor zanim podejmie decyzję w co inwestować, powinien przeanalizować ryzyko i podjąć rozważne decyzje, jak zrobić to bezpiecznie.

Myśl długofalowo

Bez względu na to czy inwestujesz w czasach gospodarczej prosperity czy spowolnienia – zawsze myśl i działaj przyszłościowo. „Bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się gdy inni są chciwi” to niezwykle aktualne słowa Warrena Buffeta. Ale nie chodziło mu bynajmniej o to żeby kupować wszystko. Raczej o to, aby skoncentrować się na rozsądnych inwestycjach.

Przygotuj się na niepowodzenia

Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, a te inicjowane w czasach gospodarczego kryzysu – z pewnością jeszcze większym. Inwestując w dłuższej perspektywie czasu nie można oczekiwać, że absolutnie zawsze każdy wynik będzie in plus. Z psychologicznego punktu widzenia już sama świadomość istnienia ryzyka jest bardzo ważna. Prawie tak samo, jak przygotowanie na ewentualnie niepowodzenia, także finansowe.

Zachowaj spokój

Inwestowanie własnym sumptem nieomal zawsze wiąże się z silnymi emocjami. Warto jednak pamiętać, aby mieć je pod kontrolą. Nie należy panikować, gdy nagle coś pójdzie nie tak i pojawiają się ujemne wskaźniki. Inwestor także nie może sobie pozwolić na to, aby niepokojące nagłówki w portalach internetowych powodowały chaotyczne ruchy. Zawsze myśl i działaj analizując dane w dłuższej perspektywie, dając sobie czas na chłodną kalkulację

Inwestuj w różnorodne aktywa

Bezpieczną formą inwestowania jest dywersyfikacja zasobów. Korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestowanie w różne aktywa, niż postawienie wszystkiego na jedną kartę. Takie podejście pozwala zminimalizować potencjalne ryzyko. W sytuacji, gdy w jednym obszarze inwestycyjnym pojawi się strata, można ją zniwelować w innym.

W co warto inwestować w czasach kryzysu

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od środków jakimi dysponuje inwestor, jego oczekiwań, czasu w jakim chce osiągnąć zyski. Ostatnio zauważalny jest trend przesuwania kapitału z ryzykownych rynków na te bardziej stabilne, ale z mniejszym potencjalnym zwrotem. W tym momencie dla wielu inwestorów ważniejsze jest utrzymanie wartości posiadanych oszczędności niż ryzykowny zysk.

Oczywiście istnieją sektory, które pomimo kryzysu gospodarczego radzą sobie całkiem przyzwoicie, niekiedy nawet lepiej niż przed pandemią.

E-commerce

Jednym z nich jest sektor sprzedaży online, który jeszcze przed kryzysem rozwijał się zdecydowanie dynamicznie. Możliwość zrobienia zakupów w sieci okazała się podczas pandemii nie tylko bezpiecznym, ale i efektywnym rozwiązaniem. Duże wzrosty sprzedaży notują też mobilne aplikacje i platformy przeznaczone do zdalnej nauki czy szkoleń.

Opieka zdrowotna

O zdrowie dbamy zawsze, bez względu na sytuację gospodarczą. Pandemia jeszcze bardziej umocniła starania o utrzymanie dobrej formy, dlatego wszelkie zabiegi medyczne, zdrowotne, leki czy środki ochrony indywidualnej uznawane są i jeszcze długo będą za niezbędne. Jak pokazały ostatnie doświadczenia inwestycje w spółki z branży medycznej, produkujące chociażby maseczki czy rękawiczki okazały się trafione w 100%.

Nieruchomości i branża budowlana

Pomimo pierwotnych obaw okazuje się, że branża nieruchomości i związana z nią branża budowlana wyjdą z kryzysu obronną ręką. Nieruchomości dzisiaj są bezpieczną i stabilną inwestycją. W Polsce wciąż istnieje deficyt na rynku lokalowym, więc nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie cokolwiek mogło tej branży zaszkodzić.

Future Capital – platforma inwestycyjna dla każdego

Każda osoba, która chce zainwestować może też zapoznać się z potencjałem ofert zamieszczanych na platformie FutureCapital.pl.  Zachęcamy, aby sprawdzić możliwości, jakie daje Strefa Inwestora. Platforma łączy prywatnych inwestorów z firmami, które poszukują finansowania, a pożyczki społecznościowe to bardzo elastyczna forma inwestowania. To inwestorzy decydują w co chcą inwestować, jaką kwotę są gotowi przeznaczyć na daną inwestycję i jakie wynagrodzenie jest dla nich interesujące. Wystarczy założyć darmowe konto inwestora, wybrać aukcję, która spełnia oczekiwania inwestorskie i złożyć najkorzystniejszą ofertę. Cały proces jest realizowany bez pośrednictwa banków czy innych i instytucji finansowych, a Future Capital zadba o wszelkie formalności.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania: +48 12 312 07 71