Czy pożyczki społecznościowe dla firm rozwiążą problem z finansowaniem inwestycji dla sektora MŚP?

Pożyczki społecznościowe dla małych firm

Pożyczka na rozwój dla małych firm

Pożyczki społecznościowe dla firm to stosunkowo nowy temat na polskim rynku. Ta forma finansowania przedsiębiorstw na świecie ma już ponad 15-letnią historię. Sformułowanie social lending pojawiło się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii i USA, gdy technologia internetowa okazała się na tyle rozwinięta, aby wykorzystać ją do pozabankowego obrotu środkami finansowymi.

Platforma finansowania społecznościowego

FutureCapital.pl jest polską platformą skierowaną do przedsiębiorców poszukujących finansowania zewnętrznego. Tutaj łączy się biznes z osobami prywatnymi, poszukującymi atrakcyjnych form inwestowania alternatywnego. To rodzima odpowiedź na portale definiowane na świecie jako Peer to Peer Business Lending. Future Capital został powołany do życia z inicjatywy krakowskiej spółki KAM w 2018 roku. Inspiracją do powstania tego przedsięwzięcia było umożliwienie polskim przedsiębiorcom dostępu do alternatywnej dla banku metody  finansowania firm.

Dzisiaj uzyskanie kredytu w banku okazuje się bardziej skomplikowane niż jeszcze rok temu. Okazuje się, że nawet podmioty z transparentną historią kredytową często napotykają na problemy proceduralne oraz wydłużony okres oczekiwania na decyzję. Ponadto banki odgórnie narzucają warunki kredytowe, nie dając przedsiębiorcom możliwości jakiegokolwiek pola manewru na płaszczyźnie negocjacyjnej.

Taka sytuacja sprawiła, że przedsiębiorcy poszukują alternatywnych źródeł pozyskania funduszy na rozwój firmy i właśnie w tym miejscu pojawia się przestrzeń dla finansowania społecznościowego.

W jaki sposób działa platforma FutureCapital.pl

Przedsiębiorca, który potrzebuje zastrzyku finansowego składa wniosek pożyczkowy za pomocą platformy FutureCapital.pl. Po etapie weryfikującym kondycję finansową, a także oferowanych zabezpieczeń, publikowana jest oferta potencjalnego pożyczkobiorcy w formie aukcji pożyczkowej. Zawiera ona informacje dotyczące celu inwestycji, czasu trwania zobowiązania oraz proponowanego wynagrodzenia dla inwestorów. Po opublikowaniu aukcji do grona inwestorskiego Future Capital wysyłana jest informacja o nowej ofercie i rozpoczyna się licytacja. Inwestor, który zaproponuje najlepsze warunki wygrywa aukcję i rozpoczynają się procedury zmierzające do podpisania umowy. Kluczowe czynniki to wynagrodzenie oraz wysokość proponowanej przez inwestora kwoty.

Sytuacja gospodarcza, która nastała w wyniku pandemii COVID-19 spowodowała, że spółka KAM w zdecydowany sposób zmodyfikowała sposób funkcjonowania. Postawiono na maksymalne bezpieczeństwo wszelkich aktywności związanych z platformą pożyczek społecznościowych. Szczególną uwagę eksperci weryfikujący wnioski zwracają na cel pożyczki. Pierwszeństwo oczywiście mają te przeznaczone na rozwój przedsiębiorstwa oraz pożyczki pomostowe, wymagane przed pozyskaniem większego kredytu w banku. Niezmiernie istotne są także zabezpieczenia, które oferuje potencjalny pożyczkobiorca. Najmilej widziane są zabezpieczenia twarde, jak np. hipoteka czy zastaw rejestrowy.

Jakie korzyści daje finansowanie społecznościowe

Finansowanie za pomocą platformy social lending to przede wszystkim możliwość pozyskania środków finansowych w środowisku pozabankowym. Jasny cel i precyzyjnie określone warunki sprawiają, że cała procedura pozyskania środków finansowych znacznie się skraca.

Złożenie samego wniosku to kwestia kilkunastu minut, po czym opiekun aukcji kontaktuje się z potencjalnym pożyczkodawcą i analizuje dokumenty finansowe. Po pozytywnej weryfikacji następuje publikacja aukcji, która zazwyczaj trwa kilka dni. Do tego momentu wszystkie aktywności są realizowane online. Finalnie grono zwycięskich inwestorów podpisuje umowę z pożyczkobiorcą i uruchamiane są środki finansowe. W tym momencie pożyczkobiorca może już rozpoczynać swoją inwestycję – wyjaśnia Krystyna Jarosz, prezes Future Capital.